Ziekte van Crohn: doorbraak door onderzoekers van KU Leuven

21/05/2026

Onderzoekers van de Universiteit van Leuven hebben een eiwit ontdekt waarmee een terugval van de ziekte van Crohn na een operatie kan worden voorspeld.

De ziekte van Crohn is een chronische inflammatoire darmziekte, maar de gevolgen ervan reiken vaak veel verder dan alleen maag- en darmklachten; vaak is een operatie nodig om een deel van de darm te verwijderen. Helaas keert de ontsteking in veel van deze gevallen al na enkele maanden terug. Onderzoekers van de KU Leuven denken nu te weten waarom.

Ze hebben ontdekt dat een eiwit dat bekend staat als GPX4 een beschermende rol lijkt te spelen in de darmen. Het blijkt dat een laag GPX4-gehalte een voorspellende factor is voor een terugval. Dat betekent niet dat artsen het eiwit nu massaal gaan toedienen aan herstellende patiënten, maar het legt wel de basis voor verder onderzoek naar hoe deze nieuwe ontdekking kan worden toegepast.

De KU Leuven en haar ziekenhuis hebben een lange geschiedenis van expertise op het gebied van inflammatoire darmziekten, dus is het niet meer dan logisch dat ze deze kennisbasis blijven uitbreiden. Hiermee bewijzen ze eens te meer dat onze universiteiten en hun respectievelijke ziekenhuizen over onmisbare knowhow beschikken, waardoor ze onmisbaar zijn op het internationale toneel.