Belgische test om Alzheimer op te sporen in de VS goedgekeurd

22/05/2025

Een Belgische test om de ziekte van Alzheimer op te sporen is als eerste goedgekeurd door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA.

De bloedtest waarvan sprake is ontwikkeld door Fujirebio Europe op het Technologiepark in Zwijnaarde nabij Gent. 

Dat dit de eerste door de FDA goedgekeurde test is om Alzheimer te detecteren bevestigt dat België koploper is wat betreft onderzoek naar deze ziekte – een wereldwijd kwaliteitslabel, zeg maar. 

De bloedtest komt Alzheimer op het spoor lang voor symptomen zijn ontstaan, waarbij een hersenscan of een ruggenprik of dergelijke overbodig zijn. 

Wetenschappers vergroten continu hun kennis van de beruchte ziekte. Hoewel de bloedtest niet geneest, betekent ze een grote stap vooruit naar een betere toekomst met een vroegtijdige diagnose en hopelijk een betere behandeling. 

De test mag dan al in Zwijnaarde zijn ontwikkeld maar onderzoek naar de aandoening gebeurt overal in het land, van de KU Leuven tot aan de VUB.  

Wist u dat België zo onderlegd is in deze specifieke vorm van dementie, waar grofweg 10 miljoen mensen per jaar mee te maken krijgen?