Geroofd schilderij van Jacob Jordaens na 85 jaar terecht

18/02/2025

In mei 1940 werd de Belgische verzetsman Joseph Scheppers de Bergstein door de nazi’s weggevoerd. Bij zijn vrijlating eind juni dat jaar bleken veel van zijn bezittingen verdwenen uit zijn kasteeldomein Emmaüs in Walem, een deelgemeente van Mechelen. Waaronder een waardevol schilderij van Jacob Jordaens. Het is weer terecht.

De Terugkeer van de Heilige Familie van de Vlucht naar Egypte. Zo heet het doek dat de Antwerpse barokschilder Jacob Jordaens (1593-1678) omstreeks 1618 heeft gepenseeld. Bijna 85 jaar later is het kunstwerk na best wat omzwervingen nu zelf ook teruggekeerd naar de rechtmatige erfgenamen. Zowat al die tijd heeft het in een huis in het dorpje Issamoulenc Les Peyses in de Ardèche gelegen, verstopt in een geheime bergruimte achter enkele afwijkend uitziende planken. Na heel wat speurwerk deed de eigenaar Bart van Nieuwland daar de wonderbaarlijke ontdekking. Een kunsthandelaar vond het schilderij terug in een database met naziroofkunst. Uiteindelijk is het onlangs officieel overgedragen aan de nabestaanden van de onfortuinlijke Joseph Scheppers de Bergstein.

De twee handjes op de achterzijde, die verwijzen naar Antwerpen, en de initialen van de paneelmaker bevestigen dat het om een authentieke Jacob Jordaens gaat, geraamd op € 800.000. Het heeft zijn wedervaren al bij al goed doorstaan. Het hout is niet aangetast door insecten, het stof en de schimmel zijn verwijderd en de bijna losgeraakte panelen werden vakkundig vastgezet. Een parel is terug.