De cello in de schijnwerpers op de Koningin Elisabethwedstrijd

07/05/2026

Jonge cellisten uit de hele wereld verblijven tot 10 juni in Brussel voor een editie die het 75 jarig jubileum van de prestigieuze Koningin Elisabethwedstrijd markeert.

Na een uitzonderlijke pianowedstrijd in 2025 staat in 2026 de cello centraal ter gelegenheid van het 75‑jarig bestaan van de Koningin Elisabethwedstrijd. Deze editie staat eveneens in het teken van de 150ste verjaardag van de geboorte van koningin Elisabeth en van Pablo Casals, een van de grootste cellisten van de twintigste eeuw.

Na een voorselectie die begin dit jaar achter gesloten deuren plaatsvond — waarbij 185 kandidaten video-opnamen van hun uitvoeringen indienden — werden 64 jonge cellisten onder de 30 jaar geselecteerd.

De geselecteerde kandidaten starten nu met de openbare rondes in Flagey en het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, waar zij het moeten opnemen tegen de uitdaging om op te treden voor een gerenommeerde internationale jury.

Tijdens de hele wedstrijd brengen de jonge muzikanten een gevarieerd repertoire dat verschillende muzikale stijlen en perioden omvat. Daarnaast moeten zij hun eigen interpretatie presenteren van twee verplichte hedendaagse werken, speciaal gecomponeerd voor de wedstrijd. Eén daarvan maakt deel uit van het programma van het halvefinalerecital. Het andere — een werk met orkestbegeleiding — moet zonder externe hulp worden voorbereid tijdens een verblijf van een week in de Muziekkapel Koningin Elisabeth, met het oog op de finale.

De Eerste Laureaat van de wedstrijd krijgt voor een periode van vier jaar de beschikking over de zeer zeldzame Goffriller‑cello, bekend als de „Casals”.