75e verjaardag van de Koningin Elisabethwedstrijd verdient een buitengewone editie
Het wordt een erg bijzonder jaar voor de Koningin Elisabethwedstrijd. De organisatoren hebben dan ook kosten noch moeite gespaard om deze editie, waarin de cello centraal staat, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan.

De eerste editie van deze wereldvermaarde wedstrijd voor klassieke muziek vond in 1951 plaats, 75 jaar geleden dus. Dit jaar is het ook 150 jaar geleden dat de oprichtster van de wedstrijd, de Belgische koningin Elisabeth, echtgenote van koning Albert I, werd geboren. Tijdens de wedstrijd herdenken we eveneens haar goede vriend, de beroemde cellist Pablo Casals, die in hetzelfde jaar als de koningin werd geboren.
Toevallig speelt net dit jaar dat instrument een centrale rol. Elke wedstrijd draait namelijk rond een andere discipline (piano, cello, zang of viool). De laureaat van de wedstrijd van dit jaar krijgt de cello, die ooit aan niemand minder dan Casals zelf toebehoorde, in bruikleen.
In juni komen we te weten welke muzikant als gelukkige uit de bus komt, nadat de jonge cellisten het er in mei op hebben gewaagd zich in drie ronden met elkaar te meten. De feestelijkheden worden echter al in januari afgetrapt. Dan palmt Sergei Redkin, die in 2021 de tweede prijs won, namelijk Antwerpen en Waterloo in met zijn pianovoorstellingen. Daarna volgt in maart een soort muzikale reünie waarbij tien laureaten van de Koningin Elizabethwedstrijd ‘het podium delen op een festival dat in het teken van virtuositeit en buitengewone artistieke ontmoetingen staat.’
Bezoekers die visueel ingesteld zijn, kunnen hun ogen de kost geven op een tentoonstelling waar bezoekers via een inkijk in de archieven de geschiedenis van 75 jaar Koningin Elisabethwedstrijd kunnen ontdekken. Deze tentoonstelling vindt plaats in het Flageygebouw van 4 tot 16 mei, gedurende de eerste ronde en de halve finale dus.